Cevizin İklim İstekleri

Cevizin İklim İstekleri; Ceviz fidanı dikilecek bölgenin rakımı, hava sıcaklığı ve nem oranı, geç don olayı, cevizin su ihtiyaçları ve toprak isteği dikilecek fidana göre önemlidir. Sizler için bu başlıkları Gelişim Fidancılık web sitemizde anlattık.Sıcaklık isteği

Ceviz fidanı dinlenme döneminde düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklıdır. Cevizde vegatasyon sürecinin uzunluğu sebebiyle gelişme periyodu kısa süren bölgelerde kışa zayıf gireceğinden soğuklardan zarar görebilir. Düşük kış sıcaklıklarına dayanım cevizin çeşitlerine göre çok değişmektedir. Soğuklara en hassas dönemleri tomurcuk patlamadan hemen önceki (kapalı ancak renk değişimi olmuştur) dönemdir. Tam çiçeklenme de -3, küçük meyve döneminde -1 dereceye kadar dayanabilir.

Ceviz fidanı çeşitlerine bağlı olarak soğuklama ihtiyacı (7 derecenin altında geçen saat=süre) 700 ile 1800 saat arasında değişir. Genellikle birçok çeşidin ortalama soğuklama ihtiyacı 1000 saat civarındadır. Soğuklama ihtiyacını tamamlamayan cevizlerde verim düşecektir.

Yüksek yaz sıcakları ceviz fidanlarının meyvelerinde güneş yanıklarına ve  kalite kaybına neden olur. Zarar görme 39-40 dereceden başlar.


Yağış ve sulama

Ceviz meyvelerinin gelişebilmesi için yazın toprakta mutlaka suyun bulunması gerekir.Ceviz yetiştiriciliği yapılacak bölgelerde yıllık yağış miktarının 500 mm den az olmaması gerekir.Ceviz yetiştiriciliğinde yağış zamanları da önemlidir. Çiçek döneminde yoğun yağan yağmurlar erkek çiçek tozlarının ağırlaşarak uçuşunu engeller. Böyle zamanlarda yeterli tozlanma ve döllenme gerçekleşemeyeceğinden ceviz verimi düşer.

Rakım

En uygun fidan türünün belirlenmesinde bölgenin rakımı ile birlikte geç don olayı çok önemlidir. Bizler 1200 rakıma kadar chandler 1800 rakıma kadar ise fernor ceviz fidanı dikimini öneriyoruz. Fernor daha geç çiçeklendiği için geç donlarının olduğu bölgeye dikimi daha uygundur.