Ceviz Fidanı Çeşit Seçimi Nasıl Yapılır?

Ceviz fidanı çeşit seçimi yaparken dikeceğiniz yerin iklim özelliklerine, toprak yapısına, arazi çeşidine göre ceviz fidanı türünü doğru seçim yapmanız gerekir. Yüksek rakımlı araziler için fernor ceviz fidanı ülkemizin batı ve Anadolu bölgeleri için chandler ceviz fidanı önerebiliriz. Yine kış aylarında açık köklü, bahar ve yaz aylarında tüplü ceviz fidanı dikebilirsiniz.Ceviz Fidanı fidanı alırken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Ceviz fidanı alırken fidanların ismine doğru aşılı olmasına dikkat edin.
  • Satın alacağınız fidanlar doğru tozlayıcıları ile birlikte alınmalıdır. Chandlerın tozlayıcısı franquette, fernorun tozlayıcısı ise fernette ceviz fidanı cinsidir.
  • Ceviz fidanı satın alacağınız firmanın referanslarını sorgulayabilirsiniz. Sizlere sunduğu sertifika ve üretici belgelerinin güncelliğini kontrol etmelisiniz.
  • Aşılı ceviz fidanlarında gençlik kısırlığı olmaz ve ismine doğru fidan ise meyve çeşidi aynı olur. (Genetik kalıtsal olarak aynı olur.)
  • Büyük boy fidanlar 2-3 yıl daha erken verime yatar.
  • Bahçe kurulumunda, dikim işlemlerinde firmamızdan teknik destek alabilirsiniz.One thought on “Ceviz Fidanı Çeşit Seçimi Nasıl Yapılır?

  1. merhaba. 5 dönümlük arazimin yarısını çetlır, yarısını fernor yapmak istiyorum. sakıncası yada avantajı var mı?

  2. siz devlet desteği konusunda da yardımcı oluyor musunuz. Bunun yanında özellikle budama ve bakım konusunda desteğiniz var mı. son olarak toprak analizleri konusundaki desteğiniz nedir. 4 dönüm bahçeye dikim yapacağım adana bölgesi rakım 1200-1400 metre su ihtiyaçları toprak analizlerini sizlere göndersek nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir