• MEHMET ŞİRİN
 • +90 531 746 47 71

Pikan Ceviz Fidanı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 3,00 out of 5)
Loading...

PİKAN CEVİZ FİDANI HAKKINDA

Pikan cevizi Kuzey Afrika ülkelerinde en çok aranan ve en pahalı kabuklu meyve fidanı cinsidir. Pikan Akdeniz ikliminin hakim olduğu Antalya, Adana, Hatay gibi ılıman / sıcak bölgelerde yetişir.

Pikan Ceviz Fidanı Fiyatları

%100 ismine doğru aşılı ve sertifikalı pikan ceviz fidanları 10 TL’den başlamaktadır.  Fidanlarımızın fiyatları boylarına göre değişmekte olup fiyatlarımız 50 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

Not: Pikan cinsinde aşı kalemimiz az bulunduğu için stoklarımız sınırlıdır.

Pikan Ceviz Fidanı Özellikleri

 • Meyvesi oldukça pahalıdır.

 • Meyve yapısı diğer ceviz türlerine göre oldukça düz ve yassıdır.

 • Sıcak bölgelere ekilir.

 • Ekime uygun bölgeler kısıtlıdır. Pikan cevizi yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli ekolojik etmen ilkbahar geç donları ile sonbaharın erken donları arasında kalan ve vejetasyon süresi olarak isimlendirilen dönemin uzunluğudur. Güvenceli bir pikan yetiştiriciliği için ise bu sürenin en az 210 gün olması istenir.

 • Pikanlarda minimum gelişme köklerde +4,4 C’de başlamakta ve +40 C’ye ulaşmasıyla da pratik olarak durmaktadır.

 • Pikan yetiştiriciliği yapılacak yerlerde gece-gündüz sıcaklık farkının çok fazla olmaması gerekir. Cevizlerin büyüme ve olgunlaşma döneminde en uygun gündüz sıcaklığı ortalama +32 C, gece sıcaklığı ise +21 C olmalıdır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının sıcaklık ortalamasının +27 C olması istenir. Bahar aylarında (Nisan-Mayıs) ise ortalama sıcaklık +16 C olmalıdır. Pikan yetiştiriciliği yapılan bir bölgede +10 oC’nin üzerindeki sıcaklık toplamının 5000 saatin altına düşmemesi gereklidir. Pikan kışın yaprağını döken bir meyve türüdür. Ekonomik anlamda meyve verebilmesi için kısa sayılabilecek soğuk etkisine gereksinimi vardır. Soğuklama süresi çeşitlere göre değişmekle birlikte genel olarak bu değer +7,2 C’nin altında hesaplanan 400-750 saat arasındadır.

 • Pikanda en iyi köklenme 21 C’de olmakta ve 27 C’de kök gelişimi artmaktadır. 38 C’nin üzerinde de giderek azalma gösterir. Çimlenme sıcaklığında en iyi 23-29 C’ler arasındadır.

 • En soğuk üç ayın (Aralık-Ocak-Şubat) ortalamasının 10 C olması gereklidir. Kültür çeşitleri -6 C’de’den soğuk yerlerde yetiştirilmemelidir. Pikan ağacının odunu gevrek bir yapıya sahip olduğu için çok kuvvetli rüzgar olan bahçelerde mutlaka rüzgarlardan korunmalıdır. Pikan cevizi bütün bu sıcaklık istekleri nedeniyle Anadolu cevizinin yetiştirilemediği bölgelere alternatif olması nedeniyle de önemli bir meyve türüdür.

 • Pikan 7-10 m derinliğe kadar inebilen güçlü bir kök sistemi oluşturabilir. Bu nedenle, toprak derinliğinin az olduğu yerlerde yetiştirilmemeli ve yetiştiriciliği yapılan yerlerde etkili kök derinliği genelde 80-100 cm’de olduğu için toprağın en az 2 m’ye kadar olması ve geçirimsiz katman içermemesi istenir. Toprak pH’sı 6.5-7 arasında olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sizlerden gelen soruların cevaplarını tek bölümde topladık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

 • Aşılı Ceviz Fidanı Hormonlu Mu?

  Aşılı ceviz fidanlarının hormonlu olmaları söz konusu değildir. Çünkü doğal bir şekilde yetişen ürünlerin bakımları ve sağlıklı ürünler verebilmeleri için aşılama önemlidir. Aşılamanın önemi sağlıklı bitkiler yetiştirmek için önemlidir.

 • Açık Köklü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

  Açık Köklü Ceviz Fidanı dinlenme döneminde yapraklarını döktüğünde yeni yerlerinde dikime hazır hale gelir. Bu zaman dilimi kasım ayında başlar mart ayına kadar devam eder.

 • Tüplü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

  Tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayı dikilen poşetinde dikime hazır ceviz fidanı türleridir. Ancak tüplü ceviz fidanlarını daha çok bahar döneminde dikmeniz daha uygun olacaktır.

 • Tüplü Ceviz Fidanı mı Açık Köklü Ceviz Fidanı Mı?

  Tüplü Ceviz Fidanı mı Açık Köklü Ceviz Fidanı Mı sorusuna en güzel cevap fidan dikeceğiniz mevsimin zamanıdır. Eğer kış aylarında dikim yapacaksanız açık köklü, bahar aylarında dikim yapacaksanız tüplü ceviz fidanları dikime ...

 • Ceviz Fidanı Fiyatları Neye Göre Değişir

  Ceviz fidanı fiyatlarını değiştiren faktörler şunlardır; Fidanın yaşı, cinsi ve boyudur.

 • Hangi rakıma hangi ceviz fidanı dikilir?

  1200 rakıma kadar chandler, 1800 rakıma kadar fernor yabancı cins ceviz fidanları dikilmesi uygundur.

Aklınıza Takılan Tüm Soruların Cevapları için Bizi Arayın!
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 3,00 out of 5)
Loading...