Tüplü Ceviz Fidanı Dikimi

Tüplü ceviz fidanı hobi bahçesi yada orta ölçekte ceviz fidanı bahçesi kurmak isteyen kişilerin yılın 12 ayı satın alıp dikebildiği fidan türüdür. Açık köklü fidanları dikimi Mart ayı sonuna kadardır. Bu yüzden diğer aylarda poşetli, torbalı ya da saksılı olarak bilinen tüplü ceviz fidanı dikimi uygun olmaktadır.

aşılı tüolü ceviz fidanı
AŞISI YAPILMIŞ TÜPLÜ CEVİZ FİDANI

Açık köklü ceviz fidanları dikimi Mart ayından sonra son bulmaktadır. Bu yüzden ceviz fidanını herkes tüplü; yani poşetli ya da saksılı, bir şekilde almaktadır. Bu halde tüplü ceviz fidan dikimi ne zaman yapılır sorusu herkesin kafasında oluşmaktadır.

Tüplü ceviz fidanı yılın her ayında satılmaktadır. Hava koşulları olumlu olduğu zaman da dikimi gerçekleştirilir.

Tüplü ceviz fidanının ekileceği çukur kazılır. Poşetten çıkarılan fidanın dışarı çıkan kökleri mevcut ise bunlar kesilir. Daha sonra ise torba kesilir. Fidan köklerinin geçmiş olduğu toprak ile beraber çukura konulur. Çukurun etrafı toprakla ya da gübre karıştırılmış toprak ile örtülür. Daha sonra ise çok fazla baskı uygulamadan ayak ile toprak bastırılır ve toprakların çökmesi sağlanır. Dikim işlemi gerçekleştirildikten sonra da fidana su verilir ve yanına da bir adet çıta koyularak bağlanır. Bu sayede düz bir şekilde büyümeye başlar.

ceviz sera

CEVİZ FİDANI YILIN 12 AYI DİKİLEBİLEN FİDAN TÜRÜDÜR!

Tüplü ceviz fidanı yılın her ayında satılmaktadır. Hava koşulları olumlu olduğu zaman da dikimi gerçekleştirilir.

chandler