Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Ceviz Fidanı Dikimine başlamadan önce arazide gerekli toprak analizleri yapılması, arazinizin bulunduğu konuma uygun ceviz fidanı seçilmelidir. Doğru dikim aralığı tespit edildikten sonra çukurlar kazılarak gerekli dikim işlemlerine başlanmalıdır. Aşağıda sizler için dikimde dikkat etmeniz gereken detayları listeledik.

ceviz fidanı dikim aralığı
ideal ceviz fidanı dikim aralığıCeviz Fidanı Dikiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ceviz fidanı dikiminden önce arazi hazırlığının yapılması gerekir. Arazi için ilk önce drenaj yapılması şarttır.
 • Ahır gübresi hem kumlu topraklarda geçirgenliği azaltır hem de su ve gübre kaybını azaltır. Killi topraklarda ise toprağı gevşetir. Ahır gübresinin fazla kullanılması zararlıdır. Kullanılan gübrenin çok iyi yanmış olması gerekir.
 • Yakın zamanda alınan fidanların dikimi yapılacaksa fidanları ambalajlı haliyle kapalı ve güneş ışığı almayan bir yerde saklamanız gerekir.
 • Ceviz fidanları dikmeden veya kök budamasını yapmadan önce kumlu köklerini suya batırarak kumlar temizlenir. Bu işlem fidan dikildikten sonra verilen can suyunun bir öncesidir ve fidan için çok faydalıdır.
 • Ayrıca kökleri budarken fidanı boğmaz. Eğer fidan dikeceğiniz bahçenin yakınında akarsu varsa bu akarsuyun kenarında da fidanları bekletebilirsiniz.
 • Ceviz fidanlarını duran suda bekletmek fidanlar için sakıncalıdır. Duran sularda ceviz fidanları bir günde bayılırlar.
 • Kök budaması yaparken yan köklerinden kırılan, ezilmiş ve yaralanmış olanların alınması gerekir. Uca giden ana kökün ise eğilmiş olmaması gerekir. Ceviz fidanının kökü toprakta yer çekimine doğru hareket ettiği için eğik bir şekilde dikilen fidan tutmaz.
 • Ceviz fidanı dikmek için çukur açılırken çukurun ortasına herek olarak kullanacağınız sırık koyulur. Bu hem fidanın dikileceği yerin işaretidir hem de fidanın bağlanacağı herektir.
 • Ceviz fidanında aşı yeri eğer toprak altında kalırsa ve yara yeri kapanmamış ise fidan enfeksiyon kapabilir.

  ceviz fidanı dikimi
  ceviz fidanı dikimi nasıl yapılmalı ?

One thought on “Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Merhaba Manisa Saruhanlı da 20 da taban arazim var. Burada ceviz yetişirmi, iklim şartlarımız uyarmı ve yetişirse ne çeşit ceviz yetiştirilebilir.

 2. Merhaba benim fındık arazim var ama ben bu araziye ziraat cevizi yetiştirmek istiyorum arazim ordunun ünye ilçesinde bu araziye hangi tur ceviz ağacı dikebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir