Ceviz Fidanı Toprak Tahlilleri Nasıl Yapılır?

Ceviz Fidanı Toprak Tahlilleri ve toprak analizi ceviz fidanı yetiştiriciliği yapan biz gibi resmi kuruluşlar için zorunlu bir koşul olup aynı zamanda fidan dikimi yapacak siz yetiştiricilerimiz içinde devletimizin hibe desteğinden faydalanmak ve güvenli bir başlangıç yapmak için kaçınılmaz bir şarttır.


Ceviz Fidanı Toprak Tahlili Nasıl Alınır?

Arazide ceviz fidanı dikiminden iki ay önce 0-30, 30-60, 60 ve üzeri derinlikte arazinin farklı noktalarından örnekler alınıp torba veya poşete koyarak tahlil yapılan yere iletilmelidir.

Örnek alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise gübre yığınlarının olduğu yerden, kimyasal gübrelerin olduğu yerlerden, yol kenarlarından, köklerin ve otların yakıldığı alanlardan, sulama kanallarının içinden alınmamalıdır. Ayrıca örnek alınan yerin parsel numarası, meyve fidanının ismi, arazinin sulama şekli, arazi sahibinin adı soyadı, arazinin dönümü ve adresi de teslim edilmelidir.

Toprak analizi yaptırmak mevsimde hangi gübrenin verileceğini ve gübrenin miktarını belirlememizi sağlar. Bahçede fidanlar dikili ise; ağaç taç düşümü sıralarından toprak numunesi 0-30 cm derinlikten alınmalıdır. Toprak analizi için alınan örneklerin nasıl alınmasını gerektiğini ayrıca öğrenmek için tarım il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir