Ceviz Yetiştiriciliğinde Hastalıklar ve Mücadele Yöntemleri

Ceviz ağaçlarında en önemli hastalıklardan ceviz antraknozudur. İşte ceviz antraknozundan mücadele yöntemleri tedavi ve ilaçlaması.

Cevizlerde görülen en önemli hastalık ceviz antraknozudur (gnomonia leptostyla).

Ağacın yaprakcık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülen bu hastalıktan dolayı ağaç yaz ortalarında kenarları kurumuş, kavrulmuş ölü yapraklarla kaplanır ve bu yapraklar daha sonra dökülür. Meyve kabuğundan meyvelere geçebilen bu hastalık meyvede küçük noktalar veya daha büyük kara lekeler halinde görülür. Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde Bordo Bulamacı (göz taşı) veya diğer hazır bakırlı preporatlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice ilaçlanmalıdır.
Anadolu topraklarında genel anlamda görülen hastalıkların en başında gelir. Enfeksiyon şiddetli  ise ağaç yapraksız kalır. Hastalık meyvede küçük noktalar veya daha büyük lekeler halinde görülür. Son baharda yere dökülen yaprakların toplanarak imha edilmesi, enfeksiyon kaynağını önemli ölçüde azaltır.

Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde bordo bulamacı (göztaşı) veya diğer hazır bakırlı pre paratlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice yıkanacak  şekilde ilaçlanır. Manep W.P aktif maddeli fungusitler  100 lt. suya 300gr dozda uygulanır. Yağışlı geçen yıllarda ise fungus enfeksiyonlarına karşı  çiçeklenmeden önce çiçeklenmeden sonra 2 hafta ara ile hazır bakırlı ilaçlar kullanılırsa (Marsonina  juglandis) bakteriyel (vonthomunas campetris) hastalıkların tamamen kontrol altına alınmasıyla beraber bakırlı ilaçlara çok duyarlı olan ceviz yapraklarındaki fitotoksit etkide önlenmiş olur.
KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI;

ETKİLİ MADDE ADI VE ORANI: manep %80

FORMÜLASYONU: WP

DOZU

Maneb % 80 WP

100 lt suya 300gr

Birteneke suya 60gr

İlaçlamalar, yüksek basınçlı pülverizatörler ile ağacın her tarafı ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağışlardan sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır.

Bordo Bulamacı Niçin Yapılır?

Bordo bulamacı; yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında, kara leke ve ateş yanıklığı hastalığına, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı gibi birçok hastalığa karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır.

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanmadan bazı bakteriyel hastalıklarda mücadele tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo Bulamacı Hazırlarken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Yapraklı dönemde bordo bulamacı yapılmamalıdır.

2. Bordo Bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göz taşı eritilmiş su ilave edilir. Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım olmaz.

3. Hazırlanan karışım kullanılmadan önce bir tülbent yardımıyla süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.

4. Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Eğer erimeyen taş, toprak kalmışsa kalan miktar kadar  kireç tartılıp tekrar eritilmelidir.

5. Bordo Bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.

6. Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti mutlaka temizlenmelidir.

Hazırladığım Bordo Bulamacının Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bordo Bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi bakır sülfat(göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Yapılan Bordo Bulamacının olup olmadığını kontrol etmek için bir passız çivi bulamaca batırılır, 5 dakika bekletilir. Çiviye bakılır, çivinin renginde bir değişiklik yoksa Bordo Bulamacı olmuş, kullanıma hazır demektir. Şayet çivide hafif kızarma olursa karışım olmamıştır, bir miktar daha kireç ilave edilmelidir.
Mücadele için Azimphas methyl  230g/L,EC 200 ml /100 lt suya,Canbaryl (%50 WP) 200 ml 100 lt.suya veya Phosulone (%30 EC ) 200 ml/100 lt suya karıştırılarak uygulanır. Kimyasal mücadelenin haziran ayı içerisinde ceviz meyveleri can eriği büyüklüğüne gelince yapılması gerekir.
Not: ilaç aldığınız yetkili firmanın mühendisinden uygulama konusunda bilgi alınız.

Ceviz yaprak göl akarı: (Erlophyes  tiristrı altes) yaprak dokusu içinde yaşar ve bulunduğu yerde yaprağın her iki tarafında kabaran gal oluşur.önce açık yeşilim tırak olan gal rengi giderek kızarır,kahverengileşir  ve siyaha dönüşür.Yoğun bulaşmalarda meyvenin şekli bozulur ve olgunlaşmadan dökülür.

80WP) 500 gr/100 lt suya veya Thiodan 150 ml/ 100 lt suya karıştırılarak uygulanır.

Son olarak sizde hastalıksız aşısı yapılmış ceviz fidanı dikmek istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.