Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı dönüm başına 280 TL devlet hibe desteği sağlayan 3 nolu damızlıktan alınan anaçlardan gözlerle aşılanan çeşit garantisi yüksek satıcı firmaya ise yaşanacak çeşit uyuşmazlığı durumunda yaptırımı çok yüksek sertifika türüdür. Mavi sertifikalı ceviz fidanının standart sarı sertifikadan farkları; fiyatının yüksek olması, %100 çeşit garantisi sağlaması, aşı anaçlarının özel olmasıdır.Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı Hakkında

Devletin son zamanlarda ceviz fidanı dikimine teşvik için arttığı hibe kredilerin miktarları bir çok kişiyi köye dönüş kapsamında hareket etmesi için tetiklemiştir. Bu proje sayesinde bir çok kişi tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgilenmeye başlamıştır.

Özellikle ceviz konusunda da bir çok farklı destek veren devlet, sarı sertifikalı ceviz fidanı ve mavi sertifikalı ceviz fidanı için çeşitli miktarlarda destekler vermeye başlamıştır. Sarı sertifikalı ceviz fidanı, ekim yapılacak alanda damızlık parseli gerektirmeyen bir ceviz üretimi anlamına gelir.

Mavi sertifikalı ceviz fidanı ise, damızlık parseli kullanılarak üretilecek olan ve hastalıklardan arınmış olan bir aşılamanın zorunlu olduğu ve kapasite raporu hazırlanarak ne kadar bir alana yeni ağaçların klonlanabileceği konusunda sınırlayıcı düzenlemeleri bulunan bir ekiciliği temsil etmektedir.